płytka przedsionkowa

Płyta przedsionkowa została zaprojektowana przez lekarzy dentystów, pediatrów oraz logopedów, w celu eliminacji złych nawyków dzieci oraz ułatwienia prawidłowego rozwoju zębów mlecznych jak i stałych u dzieci w każdym wieku. Płytki przedsionkowe są zalecane i przepisywane przez wielu specjalistów, z racji, że ich systematyczne stosowanie przynosi szybkie i długotrwałe efekty. Czym dokładnie jest płyta przedsionkowa?

Czym jest płytka przedsionkowa?

Płyta przedsionkowa jest rodzajem aparatu ortodontycznego, który wykorzystuje naturalne siły mięśni w celu zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju uzębienia,  poprawy wad zgryzu, odzwyczajenia dziecka od ssania kciuka czy smoczka. Logopedzi polecają użycie płyty jako narzędzia stosowanego w terapii dzieci z zaburzeniami mowy. Jest to plastikowy podłużny „plaster „o łukowatym kształcie. Podobnie jak w smoczku znajduje się na nim uchwyt ułatwiający wkładanie i wyciąganie z buzi.

Aby płyta przedsionkowa dobrze spełniała swoje funkcje, warto zadbać o regularne kontrole u ortodonty. Dzięki jego radom będziemy doskonale wiedzieć jak długo w ciągu dnia dziecko ma używać aparat , oraz w razie konieczności, kiedy i na jaki model należy go zmienić. Lekarz może również zalecić specjalistyczne ćwiczenia z użyciem płytki przedsionkowej. Może to być „zasysanie” aparatu lub pociąganie za uchwyt tak aby nie wypadł z buzi. Koniecznie dbajmy aby nasze dziecko wykonywało polecenia ortodonty, ćwiczyło i wystarczająco długo trzymało płytkę w ciągu dnia. Do naszych obowiązków zalicza się także dbanie o higienę płytki. Koniecznie myjmy już po każdym użyciu, a przed pierwszym włożeniem do ust dziecka, koniecznie sparzmy je wrzątkiem w celu pozbycia się bakterii oraz usunięcia ewentualnego plastikowego posmaku. Każde dziecko różni się budową i anatomią czaszki. W związku z tym może się zdarzyć, że płytka przedsionkowa będzie ocierała się o delikatne dziecięce dziąsła. Może to skutecznie zniechęcić malucha do jej używania. W takiej sytuacji niezbędne będzie podpiłowanie wystających brzegów tak by nadać jej odpowiedni kształt. Takimi poprawkami może się zająć sam ortodonta.płytka przedsionkowa

Nowoczesne modele płytek

Obecnie powstają coraz to nowe, udoskonalone modele płytki przedsionkowej. Jednym z nich jest płytka posiadająca zaporę z delikatnych drucików, która wymusza prawidłowe ułożenie języka w ustach dziecka. Eliminuje odruch wkładania języka między zęby, a takie zachowanie możemy często zaobserwować u maluchów. Innym modelem jest płytka z zakładką nagryzową, która nasuwana jest na dolne zęby. Powoduje ona podciągnięcie się dolnej szczęki do przodu i ułatwia utrzymanie aparatu w buzi, eliminując możliwość wypadnięcia. Istnieje również model płytki przedsionkowej zawierający małą metalową kuleczkę na specjalnym uchwycie. Wymusza ono na dziecku kierowanie języka w kierunku podniebienia co będzie miało znaczące korzyści u dzieci sepleniących lub z innymi wadami wymowy. Nauczy ona poprawny odruch połykania i zapobiegnie wypływaniu śliny przez otwarte usta.

Standardowa płytka przedsionkowa bez żadnych dodatków wciąż jest często stosowana, zwłaszcza w sytuacjach gdy dziecko nagminnie wkłada przedmioty do ust, ssie palce lub nie może rozstać się ze swoim smoczkiem.  Aparat ten może być także stosowany stricte profilaktycznie, nawet gdy u dziecka nie występuje konkretna wada. Pomoże ona utrzymać dobre przyzwyczajenia i wspomoże rozwój prawidłowego uzębienia. Wprowadzenie płytki w wieku ok.3 lat może nawet zastąpić tradycyjny smoczek. Jest to dobry pomysł, by dziecko od początku przyzwyczaiło się do kształtu płytki i wyrobiło dobre nawyki.