Przedszkole to miejsce, w którym dzieci spędzają większość swojego czasu – rodzice przywożą swoje pociechy wcześnie rano, a odbierają nieraz późnym po południem.

jak urządzić salę przedszkolną

Przedszkole – co zrobić, aby maluchy się w nim nie nudziły?

Ważne, aby placówka była przyjazna dzieciom i zapewniła im prawidłowy rozwój. Niezmiernie istotne jest, żeby przedszkole dysponowało przestrzenią, w której dzieci będą mogły swobodnie się wyszaleć oraz wybawić. Placówka powinna stworzyć dzieciakom przestrzeń, aby mogły one beztrosko spędzać czas, czekając na swoich rodziców.

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci uczą się zabawy w grupie i zawierają pierwsze znajomości i przyjaźnie. Dzieci powinny mieć stworzone warunki, które zapewnią im możliwość prawidłowego rozwoju, który w późniejszych latach sprawi, że odnajdą się w szkole oraz dobrze będą czuły się wśród rówieśników. 

Sala zabaw – niezastąpione miejsce w każdym przedszkolu 

    Przedszkole powinno stworzyć dzieciom miejsce, w którym będą mogły się swobodnie bawić i beztrosko spędzać czas – zwłaszcza w dużej grupie. Sale zabaw pozwalają maluchom na zabawę wśród grona rówieśników, która pozytywnie wpływa na ich rozwój i kształtuje poprawnie ich charakter i osobowość.

Obowiązkiem przedszkola jest nie tylko opieka nad dziećmi, ale także zadbanie o to, aby dzieci na co dzień miały możliwość uczenia się i poznawania nowych rzeczy. Sala zabaw powinna być duża i przestronna, a ponadto odpowiednio wyposażona. Dobrze, aby pomieszczenie było kolorowe, gdyż stymuluje to umysł dzieci i pozytywnie na nie wpływa.

Niezmiernie istotne, aby w sali znajdowały się pomoce dydaktyczne oraz zabawki, które zagwarantują maluchom dobrą zabawę, a ponadto pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Pomoce dydaktyczne oraz zabawki pozwalają dostrzec opiekunom wszelkie nieprawidłowości w kształtowaniu się podopiecznych.

Kadra ma wówczas możliwość wskazania im odpowiedniej drogi – zachęcić dzieci do zdobywania nowych zdolności, a ponadto kształtować ich najrozmaitsze umiejętności. 

Wyposażenie sali zabaw – co warto wiedzieć?

    Podstawowym wyposażeniem sali zabaw są gry, zabawki oraz wszelkie pomoce dydaktyczne. Pomogą one w prawidłowym rozwoju każdego dziecka – pozwolą na zdobycie nowych umiejętności i zdolność, a wszystko poprzez zabawę. Maluchy uwielbiają się bawić, ale ważne jest, aby poprzez nią mogły się także rozwijać i uczyć.

Najczęściej proces ten odbywa się poza świadomością dzieci, które naśladują swoich opiekunów i rówieśników, zdobywając przy tym nowe sprawności. Sala zabaw powinna urządzona być tak, aby zachęcać maluchy do bawienia się, stwarzając im miejsce do swobodnej, ale konstruktywnej zabawy.

Najbliższe otoczenie dziecka powinno go pozytywnie stymulować i wskazywać drogę, którą ma podążać. Ważne, aby sala zabaw była atrakcyjnie wyposażona, gdyż jest to kluczem do wzbudzenia ciekawości maluchów, które dzięki temu będą mogły poznawać nowe rzeczy. 

sala zabaw w przedszkolu

Wyposażenie sali zabaw – co powinno się w niej znaleźć?

    Bardzo rozwijającymi i kształtującymi zabawkami są drewniane klocki oraz mozaiki geometryczne. Pozwalają one na naukę kreatywności u dzieci i niezwykle stymulują umysł maluchów. Ciekawą propozycją są także gry edukacyjne. Owocowa wieża to wspaniała pomoc dydaktyczna, która bawi i jednocześnie uczy. Jest to gra, która zapewnia dzieciom wiele emocji i pozwala na świetną zabawę.

Zasady gry są dość proste – chodzi w niej o to, aby dzieci ułożyły wieżę z drewnianych owoców. Nie jest to jednak aż tak łatwe – każdy owoc musi pasować do tego, który znajduje się na przekładce, a ponadto maluchy mogą ułożyć jedynie ten owoc, który wypadł na kostce. Owocowa wieża dostarcza dzieciom rozrywki, a ponadto uczy i rozwija.

Ciekawą propozycją są także gry logiczne, które są idealne dla starszych maluchów. Dla urozmaicenia, w sali zabawach, można także umieścić basen z piłeczkami – pozwoli to dzieciom na wspaniałą zabawę i wyładowanie energii. 

Ważne jednak, aby zabawki przede wszystkim rozwijały i uczyły dzieci nowych rzeczy – rozpoznawania kształtów, kolorów, poznawania nowych liczb lub liter. Odpowiednie pomoce edukacyjne są kluczem do prawidłowego kształtowania każdego malucha.