Sport jest w życiu niezwykle istotny. Regularna aktywność fizyczna wskazana jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Sport – dlaczego jest ważny od najmłodszych lat?

 Sport pozytywnie wpływa na organizm, zapobiega chorobom, jak również może zniwelować lub złagodzić te, które powstały. W przypadku dzieci aktywność fizyczna przyczynia się do prawidłowego rozwoju, wzmacnia ciało i kształtuje zdolności motoryczne. Z tego właśnie powodu dzieci powinny uprawiać sport od najmłodszych lat.

Zajęcia pozaszkolne pozwalają młodym osobom na odkrycie pasji i zainteresowań, które często zostają już na całe życie. Zajęcia sportowe są bez wątpienia formą zabawy, którą najmłodsi przecież uwielbiają.

Regularnie uprawiany przez dzieci sport kształtuje dopiero co rozwijające się u młodego organizmu mięśnie, dzięki czemu skutecznie zapobiega powstawaniu wad postawy. Dzieci uczęszczające na zajęcia ruchowe rzadziej cierpią na otyłość, która jest ogromnym problemem XXI wieku.

Sport bowiem poprawia przemianę materii, co przekłada na się utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aktywność fizyczna wzmacnia również układ odpornościowy, co w przypadku młodego organizmu jest niezwykle ważne.

Zajęcia sportowe dla dzieci najczęściej odbywają się grupach, gdzie najmłodsi mają możliwość nawiązania znajomości i przyjaźni, które często zostają na długo. Lekcje ze sportu uczą również samodyscypliny, pokory, jak i cierpliwości, kształtując tym samym hart ducha.

Bez wątpienia widać, że sport u dzieci niesie ze sobą wyłącznie same korzyści. Z tego właśnie powodu wszyscy rodzice powinni pamiętać o tym, że zajęcia ruchowe są wręcz niezbędnym elementem w życiu ich pociechy. 

Jaki sport jest dla dzieci najbardziej odpowiedni?

Oferta zajęć sportowych dla dzieci jest niezwykle szeroka i tak naprawdę praktycznie nie ma sportów, których nie mogliby uprawiać najmłodsi. Dla dzieci najlepszą formą aktywności fizycznej jest ta, ogólnorozwojowa. Doskonałym zatem rozwiązaniem są zajęcia np. z piłki nożnej, tańca, sztuk walki, jak i lekkoatletyki.

Takie formy aktywności holistycznie działają na organizm, który dzięki nim może się rozwijać i wzmacniać. Na szczególną uwagę zasługuje również tenis ziemny, który należy do sportów mało kontuzyjnych i na dodatek bardzo ciekawych. Naukę gry w tenisa tak naprawdę można zacząć w każdym wieku.

Regularne zajęcia zwiększają wydolność organizmu, rozwijają koordynację ruchową, kształtują refleks i wzmacniają mięśnie. Gra w tenisa uczy pokory, skupienia, cierpliwości, jak i dyscypliny. Na takich zajęciach dzieci mają możliwość wyładowania energii, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce i jakość snu.

Lekcje tenisa ziemnego to doskonała okazja, aby dziecko spędziło czas w gronie rówieśników i nawiązało relacje poza szkołą. Tenis to sport niezwykle interesujący, w którym pełno jest pozytywnych bodźców. Szkółki tenisowe funkcjonują w niemalże każdym mieście w Polsce, a wiele z nich znajduje się niedaleko centrum.

Wielu trenerów tenisa ziemnego oferuje również odbiór dzieci bezpośrednio po zajęciach, ze szkół. Jest to niezmierne ułatwienie dla bardzo zapracowanych rodziców, którzy nie zawsze mają czas dla swoich dzieci. 

Zajęcia tenisowe dla dzieci – co jest potrzebne?

Na zajęciach z tenisa ziemnego każde dziecko powinno posiadać odzież sportową i zmienne obuwie. W sezonie zimowym najlepszym rozwiązaniem są spodnie dresowe, koszulka i bluza, które pozwolą dziecku na komfortowy trening. Latem zaś trenerzy zalecają na trening nałożenie krótkich spodenek i T-shirta.

Obuwie na zajęcia tenisowe powinno być przede wszystkim wygodne, ponieważ wygoda w czasie treningu to podstawa. W przypadku dzieci, które regularnie uczęszczają na zajęcia tenisowe i złapały tzw. “bakcyla”, najlepiej sprawdzą się specjalistyczne buty tenisowe. Takie obuwie zostało specjalnie stworzone do potrzeb i wymagań tenisistów.

Warto zaznaczyć, że równie ważnym elementem jest rakieta. Rakiety tenisowe dla dzieci charakteryzują się mniejszym rozmiarem, w porównaniu do rakiet seniorskich, a na dodatek są od nich dużo lżejsze. Juniorskie rakiety tenisowe pozytywnie przekładają się na naukę, ponieważ dzięki nim najmłodsi mogą od samego początku uczyć się prawidłowego trzymania rakiety, jak i odbijania piłki. Zbyt duże rakiety tenisowe są dla dzieci niewskazane, ponieważ mogą zaburzać technikę.