bajki dla dzieciNawet popularne i powszechnie znane historie przedstawione w interesujący sposób są w stanie zainteresować nawet najbardziej rozkapryszone dziecko. Odpowiednio dobrana bajka zarówno pod względem wieku jak i momentu w ciągu dnia jest w stanie skutecznie uspokoić, rozbawić czy nawet zaktywizować malucha. Niekiedy jednak bajki czytane przez rodziców mogą się znudzić, wówczas w takiej sytuacji warto sięgnąć po szeroką ofertę słuchowisk. Słuchowiska sprzedawane są w formie płyt CD i można je z powodzeniem odtwarzać zarówno w radiu, w domu jak i w samochodzie. Jakie słuchowiska można zakupić? Jakie je dobrać do dziecka tak aby sprawiały największą przyjemność?

Bajki odpowiednie do wieku

Decydując się na zakup jednego z oferowanych słuchowisk w pierwszej kolejności należy dobrać je odpowiednio do wieku naszego malucha. Bajka przeznaczona dla starszych dzieci odsłuchana przez młodszego malucha może być niezrozumiała lub zbyt straszna czy za mało sympatyczna. Dla najmłodszych warto zdecydować się na tradycyjne bajki polskich autorów, które posiadają łatwe do zrozumienia historie i są relatywnie krótkie, dzięki czemu dziecko nie zdąży się zacząć nudzić. Wśród bajek, które mogą doskonale odebrane przez dzieci w wieku od 2 do 5 lat znajdą się bajki Marii Konopnickiej, Janiny Porazińskiej czy Julii Hartwig. Wśród nich znajdą się tytuły takie jak „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „O Janku wędrowniczku”, „Kozucha-kłamczucha” czy „Chatka z piernika”. Starsze dzieci mogą słuchać niemal dowolnych bajek jakie są oferowane przez producentów. Dzieciom w wieku od 3 do 12 lat z pewnością warto zapodać bajkę „Porwanie dalmatyńczyków” czy „Alibaba i czterdziestu rozbójników”. Propozycje te z pewnością będą satysfakcjonujące i odpowiednio dobrane do stopnia rozwoju malucha.

Bajka dobra na pod nastrój i sytuację

bajki dla dzieciBajki warto dobierać również pod kątem tego w jakim nastroju znajduje się dziecko. Warto zdecydować się na radosne słuchowisko jeśli maluch przez cały dzień pozostaje niepocieszony. Wesołe historie z pewnością wprawią go w dobry nastrój, który będzie utrzymywał się przez długi czas. Słuchowiska można również zastosować w odwrotnym celu gdy pragniemy uspokoić malucha tuż przed snem. Wówczas warto zdecydować się na spokojne historie odpowiednio długie tak aby dziecko słuchając je stawało się coraz bardziej odprężone i zrelaksowane. Z pewnością taka relaksacja sprawi, że maluch będzie w stanie szybciej zasnąć i nawet wyjątkowo aktywne dziecko poczuje senność. Bajki można również dobrać pod kątem długości ich trwania. W ofercie sprzedających znajdziemy zarówno bajki, które trwają od kilku do kilkunastu minut jak i te, które są znacznie dłuższe i ich czas trwania osiąga nawet dwie godziny. Dłuższe bajki mogą być świetnym sposobem zwłaszcza podczas podróży, którą dziecko niekiedy źle znosi. Interesujące historie, które zaangażują malucha sprawią, że nawet najdłuższy wyjazd będzie wydawał się trwać znacznie krócej. Dłuższe historię mogą być również dobrym pomysłem na urozmaicenie czasu podczas spokojnej zabawy dziecka. Krótsze słuchowiska natomiast mogą dobrze sprawdzić się w momencie gdy chcemy wykorzystać je gdy dziecko spożywa posiłek czy bierze kąpiel. Pamiętajmy, że niezależnie od tego jaką bajkę do słuchania wybierzemy dla naszego malucha z pewnością wpłynie ona pozytywnie zarówno na jego nastrój, ale jednocześnie pobudzi jego wyobraźnię i kreatywność gwarantując dodatkowo wyjątkowo rozrywkę.