Problemy ze snem u malucha, choć wielu rodzicom mogą wydawać się dość powszechne, w niektórych przypadkach bywają powodem do obaw. Jeśli noworodek, obok trudności z zasypianiem i niepewnego snu przejawia nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenie kończyn czy wyraźnie asymetryczne ułożenie ciała, problem leży prawdopodobnie po stronie neurologicznej. Wiele statystyk pokazuje, że na około 1000 noworodków, aż 300 z nich wymaga oceny prawidłowego rozwoju motorycznego, a nawet 150 przypadków będzie klasyfikowanych do bardziej wnikliwej obserwacji neurologicznej. Oczywiście, dzieci rozwijają się we własnym tempie i często doganiają rówieśników nieco później, jednak warto pamiętać, że wczesna reakcja i rehabilitacja mogą okazać się tym, co zadecyduje o prawidłowym rozwoju motorycznym dziecka.Jak wygląda rehabilitacja niemowląt i kiedy należy z niej skorzystać?
Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Na problemy z rozwojem motorycznym i neurologicznym najbardziej narażone są dziś wcześniaki, dzieci z wadami wrodzonymi oraz różnego rodzaju zespołami spowodowanymi mutacjami genowymi. Warto zwrócić też szczególną uwagę na zachowanie maluchów, które uzyskały niską punktację Apgar oraz tych urodzonych przez cesarskie cięcie, choć oczywiście najlepszym przepisem na uniknięcie problemów neurologiczno-motorycznych będzie obserwacja każdego noworodka.
Na jakie istotne cechy warto zwracać uwagę? Niemowlęta wymagające natychmiastowej rehabilitacji i pomocy w trakcie rozwoju i naprawy zaburzeń neurologicznych bardzo często już na pierwszy rzut oka zachowują się inaczej. Asymetryczne ułożenie ciała, wyginanie ciałka w kształt litery C, nieregularne napinanie kończyn i tułowia, odginanie głowy, problemy z utrzymaniem pozycji podczas leżenia na brzuchu oraz ogólna niechęć do leżenia na brzuchu mogą być powodem do konsultacji z lekarzem. Często obserwowanym przypadkiem u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi są też problemy podczas karmienia oraz zbyt częste ulewanie się.
Porady lekarskiej warto zasięgnąć gdy tylko rodzic zauważy jakikolwiek niepokojący go sygnał. Często będą to zwyczajnie fałszywe alarmy, jednak w przypadku rozwoju dziecka i jego motoryki lepiej zapobiegać szybko, niż narażać dziecko na lata terapii. Problemy neurologiczno-motoryczne spowodowane na przykład nieprawidłowym napięciem mięśniowym mogą być dość szybko zażegnane, jeśli tylko zastosowana zostanie odpowiednia metoda rehabilitacji.
Jak wygląda rehabilitacja niemowląt?
Jedną z najpopularniejszych metod rehabilitacji niemowląt przejawiających problemy z prawidłową motoryką i napięciem mięśni jest metoda NDT Bobath, która polega w głównej mierze na takim poprawianiu napięcia mięśniowego, by dziecko nie tylko nauczyło się nowych ruchów, ale też było w stanie je za każdym razem wykonać. Konkretne ćwiczenia, a także ich intensywność i częstotliwość są dobierane przez terapeutę indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb i problemów dziecka. Właściwy dobór ćwiczeń i metody rehabilitacji to też nie przypadek – to od niego zależy w dużej mierze sukces rehabilitacji. Obok zajęć pod czujnym okiem specjalisty rehabilitacji niemowląt, przeszkolonego w metodzie NDT Bobath, dużą pracę nad motoryką dziecka wykonują sami rodzice. Ćwiczenia, które fizjoterapeuta zaleci im do wykonywania w domu są konieczne dla utrwalenia wyników pracy rehabilitanta i pozwalają na faktyczne i zauważalne postępy w pracy z maluchem. Warto pamiętać bowiem, że każde odwlekanie i zaniedbywanie ćwiczeń to szansa, by dziecko powróciło do swoich starych nawyków motorycznych i to właśnie je utrwalało podczas codziennego ruchu. Zmiana wyuczonej pracy mięśni nie jest łatwa, lecz przy odpowiednio częstej i szybko rozpoczętej rehabilitacji zupełnie możliwa.