Ostatnimi czasy zajęcia dodatkowe zyskały sporo na popularności. Nic dziwnego, bowiem to właśnie dzięki nim nasze dziecko odkrywa swoje pasje, zainteresowania oraz możliwości. Uczy się także innego postrzegania świata, poprzez całkiem nowe pryzmaty. Zdobyte umiejętności mogą być tez dla niego niewątpliwą szansą na sukces. Kiedy jednak jest odpowiedni moment na to, by posłać dziecko na takie zajęcia?
Rozsądne podejście
Oferta zajęć dodatkowych jest bardzo urozmaicona, dzięki czemu jest w stanie spełnić chyba wszelkie oczekiwania rodziców oraz ich pociech. Mamy więc naukę języków obcych, zajęcia taneczne, zajęcia sportowe, grę na instrumentach, kółko teatralne, naukę rysunków oraz wiele innych, równie interesujących propozycji. Ich wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji naszych i naszej pociechy – ważne jest bowiem, by wybrać dziecku takie zajęcia, które pokrywają się z jego zainteresowaniami, inaczej maluch będzie w nich uczestniczył dosyć niechętnie oraz nie przyniosą one żadnych korzyści.
Jeśli zaś chodzi o kwestię wieku, to również jest to sprawą dosyć indywidualną – pamiętajmy bowiem, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a narzucanie mu czegoś na siłę może mieć całkiem odwrotne skutki. Na pewno nie powinniśmy zapisywać dziecka na żadne dodatkowe zajęcia póki nie skończy ono przynajmniej trzech lat – dopiero wtedy bowiem jest ono w stanie nawiązywać kontakty z rówieśnikami oraz zaczyna powoli rozumieć funkcjonowanie świata.
Kiedy zajęcia dodatkowe nie są dobrym pomysłem?
Jeżeli nasze dziecko spędza większość dnia w przedszkolu, to zdecydowanie nie powinniśmy posyłać go na kolejne zajęcia. Będzie to dla niego zbyt męczące oraz sprawi, że maluch cały swój dzień zacznie spędzać na nauce, a to zdecydowanie nie jest wskazane. Dziecku również należy się odpoczynek oraz czerpanie radości z beztroski związanej z bycia dzieckiem. Zadbajmy więc o to, by nasze dziecko miało czas dla siebie. Często okazuje się, że to własnie swobodna zabawa wpływa lepiej na rozwój dziecka aniżeli zajęcia dodatkowe, do uczestnictwa w których jest przymuszane.
Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać dziecka do uczestnictwa w jakichkolwiek zajęciach dodatkowych. Takie postępowanie może przynieść o wiele więcej złego niż dobrego. Przede wszystkim takie zajęcia będą całkowicie bezużyteczne i nie przyczynią się w żaden sposób do rozwoju naszego dziecka. W dodatku presja z naszej strony może pozbawić je zdolności do podejmowania własnych decyzji oraz do czerpania radości z własnych sukcesów.