płytka przedsionkowa

Płyta przedsionkowa została zaprojektowana przez lekarzy dentystów, pediatrów oraz logopedów, w celu eliminacji złych nawyków dzieci oraz ułatwienia prawidłowego rozwoju zębów mlecznych jak i stałych u dzieci w każdym wieku. Płytki przedsionkowe są zalecane i przepisywane przez wielu specjalistów, z racji, że ich systematyczne stosowanie przynosi szybkie i długotrwałe efekty. Czym dokładnie jest płyta przedsionkowa?

Czym jest płytka przedsionkowa?

Płyta przedsionkowa jest rodzajem aparatu ortodontycznego, który wykorzystuje naturalne siły mięśni w celu zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju uzębienia, poprawy wad zgryzu, odzwyczajenia dziecka od ssania kciuka czy smoczka. Logopedzi polecają użycie płyty jako narzędzia stosowanego w terapii dzieci z zaburzeniami mowy. Jest to plastikowy podłużny „plaster „o łukowatym kształcie. Podobnie jak w smoczku znajduje się na nim uchwyt ułatwiający wkładanie i wyciąganie z buzi.

Aby płyta przedsionkowa dobrze spełniała swoje funkcje, warto zadbać o regularne kontrole u stomatologa oraz ortodonty. Dzięki radom specjalistów będziemy doskonale wiedzieć jak długo w ciągu dnia dziecko ma używać aparat , oraz w razie konieczności, kiedy i na jaki model należy go zmienić. Lekarz może również zalecić specjalistyczne ćwiczenia z użyciem płytki przedsionkowej. Może to być „zasysanie” aparatu lub pociąganie za uchwyt tak aby nie wypadł z buzi. Koniecznie dbajmy aby nasze dziecko wykonywało polecenia lekarza, ćwiczyło i wystarczająco długo trzymało płytkę w ciągu dnia. Do naszych obowiązków zalicza się także dbanie o higienę płytki. Ważne jest mycie płytki po każdym użyciu, a przed pierwszym włożeniem do ust dziecka, sparzmy je wrzątkiem w celu pozbycia się bakterii oraz usunięcia ewentualnego plastikowego posmaku. Każde dziecko różni się budową i anatomią czaszki. W związku z tym może się zdarzyć, że płytka przedsionkowa będzie ocierała się o delikatne dziecięce dziąsła. Może to skutecznie zniechęcić malucha do jej używania. W takiej sytuacji niezbędne będzie podpiłowanie wystających brzegów tak by nadać jej odpowiedni kształt. Tego rodzaju zabieg można wykonać w gabinecie stomatologicznym.płytka przedsionkowa

Nowoczesne modele płytek

Obecnie powstają coraz to nowe, udoskonalone modele płytki przedsionkowej. Jednym z nich jest płytka posiadająca zaporę z delikatnych drucików, która wymusza prawidłowe ułożenie języka w ustach dziecka. Eliminuje odruch wkładania języka między zęby, a takie zachowanie możemy często zaobserwować u maluchów. Innym modelem jest płytka z zakładką nagryzową, która nasuwana jest na dolne zęby. Powoduje ona podciągnięcie się dolnej szczęki do przodu i ułatwia utrzymanie aparatu w buzi, eliminując możliwość wypadnięcia. Istnieje również model płytki przedsionkowej zawierający małą metalową kuleczkę na specjalnym uchwycie. Wymusza ono na dziecku kierowanie języka w kierunku podniebienia co będzie miało znaczące korzyści u dzieci sepleniących lub z innymi wadami wymowy. Nauczy ona poprawny odruch połykania i zapobiegnie wypływaniu śliny przez otwarte usta.

Standardowa płytka przedsionkowa bez żadnych dodatków wciąż jest często stosowana, zwłaszcza w sytuacjach gdy dziecko nagminnie wkłada przedmioty do ust, ssie palce lub nie może rozstać się ze swoim smoczkiem.  Aparat ten może być także stosowany stricte profilaktycznie, nawet gdy u dziecka nie występuje konkretna wada. Pomoże ona utrzymać dobre przyzwyczajenia i wspomoże rozwój prawidłowego uzębienia. Wprowadzenie płytki w wieku ok.3 lat może nawet zastąpić tradycyjny smoczek. Jest to dobry pomysł, by dziecko od początku przyzwyczaiło się do kształtu płytki i wyrobiło dobre nawyki.