gruszka rehabilitacyjna

Gruszka rehabilitacyjna, czyli zabawnie wyglądająca poduszka do siedzenia wypełniona miękkim granulatem to jeden z ciekawszych elementów wyposażenia przedszkoli i salek rehabilitacyjnych. Wykorzystywana zarówno do ćwiczeń podczas różnego rodzaju zajęć rehabilitacyjnych, terapeutycznych i ruchowych, gruszka może być także doskonałym pomysłem na siedzisko do przedszkola. Jakie są jej zalety i po co używa się gruszek rehabilitacyjnych w tak wielu środowiskach pracy z dziećmi?

Jak wygląda i działa gruszka rehabilitacyjna?

Gruszka rehabilitacyjna zawdzięcza swoją nazwę swojemu pierwotnemu kształtowi, gdyż po wypełnieniu jej granulatem zupełnie jak owoc. Zewnętrzna część gruszki pokryta jest zwykle odpornym na ścieranie, grubym i miękkim materiałem typu skaj, który doskonale nadaje się do warunków przedszkolnych, rehabilitacyjnych i generalnej pracy z dziećmi. Skaj to materiał, który niezwykle łatwo wyczyścić, a jednocześnie niezwykle trudno zniszczyć. Jedyne, co będzie konieczne podczas intensywnego użytkowania gruszek to regularne uzupełnianie granulatu we wnętrzu siedziska. Ten, wykonany ze styropianu i pianki poddaje się po czasie trwałym zniekształceniom tracąc na objętości i sprawiając, że gruszka staje się zwyczajnie płaska. Szczęśliwie wszędzie tam, gdzie można zakupić gruszki rehabilitacyjne, możliwe jest też zamówienie zapasowego wkładu.

Gruszki rehabilitacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania przeróżnych ćwiczeń gimnastycznych, rehabilitacyjnych i usprawniających ruch dziecka. Z tego też powodu bardzo często wykorzystuje się je podczas pracy z dziećmi wykazującymi problemy z postawą, ale również podczas pracy z dziećmi autystycznymi.

Zalety gruszek rehabilitacyjnych

gruszka rehabilitacyjna zielona

Gruszki rehabilitacyjne to przedmioty niezwykle uniwersalne, cechujące się dużą różnorodnością funkcji i zalet. Pierwszą i niewątpliwie najważniejszą są ich właściwości rehabilitacyjne – dzięki twardemu materiałowi zewnętrznemu i mobilnemu wnętrzu w postaci granulatu, gruszki rehabilitacyjne dopasowują się do siedzącego na nich dziecka pomagając tym samym utrzymać im prawidłową postawę siedzenia. Poruszanie się po gruszce, w tym na przykład wspinanie się, to z kolei dobre ćwiczenie na koordynację ruchową i szansa na ogólną poprawę sprawności dziecka.

Jedną z wspomnianych już wcześniej zalet, o której oczywiście zapomnieć nie można jest łatwość utrzymania gruszki – odporny na zabrudzenia i zniszczenia skaj to doskonały do warunków przedszkolnych materiał. Bawiące się na gruszkach dzieci nie będą stanowiły dla niego żadnego zagrożenia.

Gdzie wykorzystuje się gruszki rehabilitacyjne?

Zajęcia rehabilitacyjne to jedne z częściej zalecanych przez lekarzy sposobów na poprawę i stabilizację postawy dziecka, wzmocnienie kręgosłupa i poszczególnych grup mięśniowych oraz ogólną poprawę jego sprawności fizycznej. Dzięki zastosowanemu wewnątrz granulatowi, gruszki mogą być dowolnie formowane i idealnie dopasowują się do ciała dziecka, dzięki czemu możliwe jest zarówno wykonywanie na nich przeróżnych ćwiczeń, jak i zwyczajne siedzenie dbające o prawidłową postawę dziecka.

Gruszki wykorzystuje się równie często jako element zabaw i ćwiczeń ruchowych. Ich plastyczność i mobilność umożliwia bezpieczne manipulowanie powierzchnią gruszki i przemieszczanie się po niej bez ryzyka urazu. Gruszkę można więc wykorzystać do gimnastyki, treningu równowagi, a nawet delikatnego masażu pleców. Jej możliwości są wręcz nieograniczone, a przecież poza aspektami praktycznymi pozostaje jeszcze zabawa.

Gruszki rehabilitacyjne, choć z założenia mają służyć do celów rozwojowych, wykonywane są dziś tak, by stanowiły atrakcję dla dzieci. Materiały pokrywające gruszki są więc wielokolorowe, a samo ich wypełnienie i mobilność sprawiają, że siedzenie na gruszce rehabilitacyjnej to wspaniała zabawa i mnóstwo śmiechu.