wycięcie migdałków Wrocław

Infekcja, ból gardła czy katar, to problemy, z którymi często muszą sobie radzić rodzice małych dzieci. Wiele przypadków musi konsultować laryngolog, a także często kierować na zabiegi. Jakie problemy laryngologiczne najczęściej występują u dzieci?

Jakie problemy laryngologiczne najczęściej występują u dzieci?

Lekarz laryngolog zajmuje się głównie narządami takimi, jak uszy, gardło i nos — a są to przy okazji najczęstsze miejsca, w których występują infekcje. Jeśli dziecko od długiego czasu narzeka na ból, któregoś z tych miejsc warto zasugerować pediatrze skierowanie do laryngologa. Ból w okolicy ucha może być spowodowany wieloma przyczynami: zapaleniem gardła, anginą, świnką, bólem zęba, woskowiną w uchu, zapaleniem węzłów chłonnych, urazem itp. Warto pamiętać, że narząd słuchu jest niezwykle ważny, ponieważ odpowiada nie tylko za słyszenie dziecka, ale także równowagę.

Najczęstszym zabiegiem, który wykonuje chirurg laryngolog, jest wycięcie migdałków. Operacja ta jest spowodowana tym, że u małych dzieci migdałki mają za zadanie produkowanie przeciwciał, które odpowiadają za odporność. Z wiekiem jednak przestają spełniać swoją funkcję i dochodzi do zaniku tego narządu. Niestety często zdarza się, że migdałki nie zanikają, a ich powiększenie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak bezdech senny, powracające nawet kilka razy do roku anginy, zaburzenia mowy oraz inne problemy.

poradnia laryngologiczna

Wycięcie migdałków to zabieg, o którym decyduje lekarz laryngolog. Człowiek ma w swoim organizmie różne rodzaje migdałków, jednak te najbardziej kłopotliwe to migdałki podniebienne znajdujące się między grzbietem języka a języczkiem, po obu stronach gardła. To właśnie one powiększają się, utrudniając oddychanie i wciąż powracające infekcje wymagające leczenia antybiotykami.

W wyniku chorób dochodzi do stałego przerostu migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Konieczny jest wtedy zabieg usunięcia tych tkanek, które powodują liczne utrudnienia takie, jak m.in. utrudnione oddychanie, czasem nawet bezdech senny, niezwykle niebezpieczny dla dzieci, powracające zapalenie zatok, ropnie, anginy, problemy z przełykaniem, przewlekły ból gardła, infekcje ucha i problemy ze słuchem, nieświeży oddech oraz wiele innych.

Oprócz bardzo powszechnego zapalenia uszu czy przerostu migdałów dzieci cierpią również z powodu innych laryngologicznych schorzeń, takich, jak nieprawidłowa budowa więzadełka, przegród czy małżowin nosowych, a także usuwania polipów z nosa.

Problemem, którym zajmuje się chirurg laryngolog jest także uvuloplastyka. Jest to operacja polegająca na pomocy pacjentom, którzy mają problemy z oddychaniem, a także z chrapaniem. Zabieg wykonywany jest przez jamę nosa, wykonywany w przypadku chrapania, a także bezdechów sennych, gdy stwierdzony jest przerost języczka i nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie.

Gdzie najlepiej przeprowadzić zabiegi laryngologiczne u dzieci?

W przypadku dzieci zabiegi laryngologiczne najlepiej wykonywać w prywatnych klinikach, które specjalizują się w leczeniu laryngologicznym, zatrudniają najlepszych specjalistów i ma doświadczenie z leczeniem dzieci. Pamiętajmy, że pobyt w szpitalu jest dla dziecka bardzo dużym stresem i nową sytuacją. Od tego, jak przebiegnie cały zabieg, zależą nie tylko kwalifikacje lekarzy, ale także atmosfera w danej placówce.

Na Grobli to prywatna klinika i zespół przychodni specjalistycznych we Wrocławiu. Posiada wielu świetnych specjalistów z zakresu ginekologii, ortopedii, chirurgii dziecięcej, urologii i innych specjalizacji. Klinika Na Grobli wyposażona jest w salę operacyjną, na której znajduje się nowoczesny tor wizyjny, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie operacji metodą laparoskopową w jakości 4K. W klinice znajduje się również specjalistyczny sprzęt do zabiegów otolaryngologicznych, co pozwala lekarzom na wykonywanie nawet skomplikowanych operacji.

klinika laryngologiczna

Podsumowując, warto zdecydować się na rozwiązanie problemów laryngologicznych dla dzieci, jak najwcześniej, aby szybko pozbyć się problemów z oddychaniem, zaburzeniami mowy, czy infekcjami narządów słuchu. Musimy mieć na uwadze to, że są to części ciała niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Prawidłowe oddychanie wpływa na rozwój mowy, a nieprawidłowości w budowie aparatu oddechowego wpływają na problemy logopedyczne dziecka. Ponadto dużym problemem jest bezdech senny, który może prowadzić do dużych problemów z oddychaniem. Jednak najczęstszym problemem spotykanym u dzieci jest przerost migdałów, który może doprowadzić do powracających chorób, infekcji, niedoleczenia i ogólnego pogorszeniu się stanu zdrowia.