psycholog dziecięcy kraków

Skorzystanie z oferty psychologa dla dzieci to dla wielu rodziców konieczność, z którą nie chcieliby się mierzyć. W polskiej mentalności w dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że korzystanie z terapii to w pewien sposób przyznanie się do braku odpowiednich umiejętności wychowawczych czy zwyczajnie wstydliwych problemów rodzinnych. Okazuje się jednak, że terapia może w znacznym stopniu pomóc nie tylko dzieciom po traumatycznych przeżyciach czy tym, które są „źle wychowane”, ale również wszystkim maluchom z problemami rozwojowymi, których żaden rodzic nie jest w stanie przewidzieć lub samodzielnie naprawić. Jakie techniki leczenia dzieci są wśród psychologów najbardziej popularne i najczęściej stosowane?

Terapia behawioralna

To chyba jedna z najbardziej podstawowych, rozpoznawalnych, i najczęściej stosowanych metod podczas pracy z dziećmi. Choć przez wielu krytykowana jako zbyt nachalna i sterująca zachowaniem dzieci, technika ta jest z powodzeniem wykorzystywana podczas pracy z dziećmi, u których stwierdzono różnego rodzaju zaburzenia takie jak zespół Downa, autyzm, czy zespół Aspergera.

Jej podstawą jest analiza trudnych zachowań dziecka i opracowywanie programu eliminowania ich poprzez odpowiednio dostosowaną strategię. Podobnie jak w przypadku innych metod terapeutycznych stosowanych do pracy z dziećmi, atmosfera pracy psychologa z dzieckiem w oparciu o terapię behawioralną odbywa się w atmosferze zabawy, spokoju i bezpieczeństwa. Dziecko, u którego chcemy wyeliminować złe zachowania i wprowadzić nowe, lepsze reakcje nie może czuć się w żaden sposób zagrożone.

psycholo dziecięcy

Psychoterapia Gestalt

Według psychoterapii Gestalt, zdrowe i prawidłowe funkcjonowanie człowieka to inaczej działanie w zgodzie z własnymi potrzebami, właściwy kontakt ze sobą i z innymi, autentyczność oraz spontaniczność. Wszelkie przeciwieństwa tych zachowań, a więc na przykład sztywność, nadmierna kontrola czy tłumienie emocji to działania zakłócające najbardziej rozwojowy sposób funkcjonowaniaargumentuje psycholog dziecięcy Anna Rekel.

W przypadku dzieci można to odnieść do pojawiających się w ich życiu zaburzeń powodujących trudności emocjonalne, fizyczne lub psychiczne i negatywnie wpływających na wspomniany prawidłowy rozwój.

Terapia Gestalt jest procesem twórczym i polega na tworzeniu doświadczeń z dzieckiem przy pomocy interaktywnej relacji. Głównym zadaniem psychologa podczas zajęć z dzieckiem jest pomoc dziecku w poznaniu własnego ja – kim jest, co czuje, co lubi, czego nie lubi, czego potrzebuje. Taki wgląd we własną osobę pozwala dziecku na ekspresję emocji, zaspokajanie swoich potrzeb, oraz rozwój zachowań zgodnych z jego własnymi potrzebami.

Wszystko, oczywiście, oparte jest o zabawy interakcyjne. Psychoterapia Gestalt ma więc za zadanie przywrócić dziecku jego naturalną, wrodzoną spontaniczność, szczególnie na polu reakcji emocjonalnych oraz nauczyć je korzystania ze wsparcia wewnętrznego oraz środowiskowego, odrzucając to, co mu nie służy, a korzystając z tego, co daje mu satysfakcję i radość.

Terapia zabawą

Zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej komponowana z innymi formami terapii technika zabawy jest kluczowym aspektem pracy psychologów dziecięcych. To właśnie swobodna zabawa pozytywnie wpływa na rozwój wielu cech dziecka, w tym jego kreatywności, asertywności czy umiejętności społecznych. W trakcie terapii liczy się przede wszystkim to, że w trakcie zabawy dzieci są w stanie doświadczać siebie i świata w sposób nieskrępowany i po części nieświadomy. W bezpiecznych warunkach i na własnych zasadach są one w stanie poznawać świat oraz siebie, własne możliwości i ograniczenia. Terapia przez zabawę może być doskonałą podstawą do opracowania dalszej strategii terapii – poprzez obserwację dziecka podczas zabawy psycholog ma szansę wyłapania jego prawdziwych cech osobowości i problemów rozwojowych.