zabawki dla przedszkoli

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest dla naszego rozwoju przedszkole. Uczymy się pracy w grupie, pewności siebie, poznajemy podstawy matematyki czy fizyki i rozbudzamy wyobraźnię. Od pierwszych kat naszego życia zależy to jak się ono potoczy. Przedszkole, mimo że nie wydaje się tak istotne, odgrywa kluczową rolę w budowaniu naszego charakteru.  Dlatego tak ważne jest dobre wyposażenie oraz odpowiednio dobrane zajęcia, które zapełnią czas każdego dziecka.

Wyposażenie sali przedszkolnej rozwija Twoje dziecko

Większość osób uważa, że przedszkole to miejsce w którym nasze pociechy tylko się bawią. Otóż oprócz zapewnienia rozrywki, wspólne gry umożliwiają progres fizyczny oraz psychiczny dziecka. Jak powinno być wyposażone przedszkole, aby zapewniło naszym pociechom warunki do swobodnego rozwoju?

Duże, przestronne pomieszczenia są podstawowym elementem, który zapewni odpowiednią przestrzeń dla dzieci. Bardzo ważne jest aby podłoga była wyłożona dywanem. Mimo, że puszyste wykładziny kuszą swoją przyjemną strukturą, lepiej postawić na praktyczność i wybrać gładki dywan, który będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Kolejnym elementem są ławeczki z krzesłami. Powinny być dobrane wysokością, tak aby niższe dzieci również mogły swobodnie z nich korzystać. Wszelkie maty edukacyjne, tablice i kolorowe meble służą nauce przez zabawę, rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Trzeba jednak zachować w ich doborze odpowiedni umiar, gdyż zbyt duża ilość bodźców może przynieść skutek negatywny.

Zabawki w przedszkolu

Oprócz umeblowania kluczowy jest również zasób zabawek. Musi być ich wystarczająca ilość tak, zbyt każde dziecko mogło swobodnie wybrać coś dla siebie. Pamiętajmy, że zabawki muszą być bezpieczne i nie mogą posiadać małych, ostrych lub grożących urazem elementów. Wraz z wiekiem dzieci zmieniają swoje zainteresowania, więc wyposażenie przedszkola powinno być dobrane do grupy wiekowej pociech mających tam zajęcia. Czterolatki są zazwyczaj bardzo ruchliwe i ciekawskie. Zaczynają podpatrywać zachowania dorosłych i próbują odwzorować je na swój sposób. Każdy z nas bawił się kiedyś w rodzinę. Dobrym pomysłem jest urządzony kącik imitujący np. kuchnię. Plastikowe talerzyki czy kubeczki  będą ciekawym urozmaiceniem. Dziewczynki z pewnością będą chciały bawić się lalkami lub przytulankami. Zabawki tego typu nauczą je empatii i delikatności. Nauczą się być opiekuńcze i szanować innych. Chłopcy natomiast zainteresują się plastikowymi narzędziami, które sprawią, że dzieci poczują się doroślejsze. Zabawa w majsterkowicza pobudzi manualny rozwój pociechy i nauczy podstawowych praw fizyki. W przedszkolu powinny znaleźć się również gry wymagające współpracy grupowej. Są one niezbędne w integracji dzieci, pomagają zbudować zaufanie.

Mimo, że początki w przedszkolu bywają trudne, daje ono możliwość do rozwoju psychofizycznego. Pamiętajmy, że to na tym etapie odkrywane są talenty i pasje dzieci. Warto dać im dużo swobody, tak aby mogły one odnaleźć coś co je zafascynuje i zmotywuje do nauki. Dlatego odpowiednio dobrane zabawki dla przedszkoli dostępne w sklepach powinny być wybierane rozważnie i z namysłem – wyposażenie sali przedszkolnej nie jest dziełem przypadku, o czym powinni pamiętać zarówno rodzice, jak i pedagodzy i opiekunowie.