foteliki samochodowe sklep

Bezpieczeństwo dziecka to jedna z podstawowych kwestii istotnych dla każdego rodzica. Dbać o nie należy nie tylko w domu czy na dworze, ale i w samochodzie. Tu, gdzie dorosłych chronią pasy bezpieczeństwa, dziecko potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Z pomocą przychodzą foteliki samochodowe ze specjalnym atestem, które są jednym z wymogów prawnych dla wszystkich zmotoryzowanych rodziców. Dlaczego jednak posiadanie fotelika jest tak ważne i jak wybrać odpowiedni dla swojej pociechy?

Dlaczego zakup fotelika jest tak istotny

Foteliki samochodowe to podstawa bezpiecznego przewożenia dziecka. Zależnie od ich kategorii wagowych i sposobu montowania, nadają się do przewożenia dzieci o konkretnych parametrach. Należy pamiętać, iż fotelik nie rośnie wraz z dzieckiem – należy dobrze zastanowić się przed jego zakupem i wybrać taki, który będzie spełniał wszelkie wymagania bezpieczeństwa, a jednocześnie przyniesie dziecku komfort jazdy podczas dłuższych podróży. Poszczególne foteliki różnią się między sobą budową i to od niej zależy jakie funkcje będzie fotelik spełniał. Dla przykładu, foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są najczęściej stosowane do przewożenia noworodków. Sposób ich montażu stanowi główną ochronę główki i kręgów szyjnych dziecka, które nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni szyi i nie może liczyć, że ochronią go one przed urazami. To, jak dziecko ułożone jest podczas jazdy musi w odzwierciedlać jego naturalną pozycję leżącą, która w przypadku noworodków jest najzdrowszą dla kręgosłupa. Ustawienie fotelika przodem do kierunku jazdy może nastąpić dość wcześnie, jednak zaleca się, by przewozić je tyłem jak najdłużej – nawet do 4 roku życia.

Jaki fotelik wybrać

Aby znaleźć odpowiedni dla swojego dziecka fotelik, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry jak wiek, wzrost i waga Twojej pociechy. To one określają to, czy fotelik w jakim kierunku ustawiony jest fotelik oraz jak dopasowuje się do rozmiarów dziecka, a co za tym idzie, jaki poziom bezpieczeństwa jest w stanie zapewnić. Najmniejsze foteliki to te przeznaczone dla niemowląt. Oznacza się je jako fotelik 0-13 kg. Jest to jedyny model fotelika który należy bezwzględnie montować tyłem. Kolejną kategorię stanowią foteliki 0-18 kg i te można już montować przodem, o ile dziecko ma więcej niż 12 miesięcy. Montowania przodem nie zaleca się jednak w przypadku długich tras oraz bardzo małych dzieci. Foteliki w grupie 0-23 kg oferują jedynie montaż przodem do kierunku jazdy i przeznaczone są dla dzieci do 23 kilogramów. Są nieco wyższe i szersze niż ich poprzednicy, a więc odrobinę wygodniejsze dla małego pasażera. Kolejne kategorie, czyli 9-18, 9-25, 9-36 i 15-36 działają na podobnej zasadzie co poprzednicy – montowane przodem i dostosowane do wagi i rozmiarów dziecka według wytycznych kategorii. Pamiętać należy, iż dzieci w wieku szkolnym do wzrostu 150 cm muszą być przewożone w fotelikach, o ile nie ważą więcej niż 36 kilogramów i mieszczą się w największych modelach fotelików. Jazda bez fotelika wiąże się z karą finansową oraz punktami karnymi, nie warto więc ryzykować nawet jeśli dziecko nie jest do końca zadowolone z takiego układu.

Konieczność posiadania fotelika określa prawo i zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać. Dobór odpowiedniego fotelika jest kluczem do bezpieczeństwa, ponieważ fotelik, który jest dla dziecka za duży lub za mały sprawia takie samo niebezpieczeństwo, jak i jego brak. Pamiętaj o tym i nie oszczędzaj na bezpieczeństwie swojej pociechy.