Zalety nauki języka angielskiego bądź języków obcych w ogóle można by wymieniać w nieskończoność, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych korzyści z tym związanych, które sprawiają, że nauka angielskiego od najmłodszych lat zaprocentuje w dorosłym życiu. Nie bez przyczyny już przedszkola wprowadzają angielski w swojej ofercie, przyciągają rodziców zainteresowanych lingwistycznym rozwojem swoich dzieci. Jakie są zatem zalety nauki angielskiego od najmłodszych lat?

Nauka angielskiego od najmłodszych lat to lepiej rozwinięte umiejętności językowe w przyszłości

Im wcześniej zaczniesz naukę, tym lepsze efekty osiągniesz – to stara prawda dotycząca nie tylko nauki języków obcych, ale nauki czegokolwiek. W przypadku języka angielskiego ma ona jednak szczególne znaczenie, ponieważ w młodym wieku umysł jest dużo bardziej chłonny i języka obcego uczy się w sposób naturalny, tak jak ojczystego, nawet jeśli i jego jeszcze w pełni nie zna.

kurs dla dzieci

Dzięki temu w przyszłości dziecko, osłuchane od najmłodszych lat z językiem obcym, nie będzie miało kłopotów w szkole, wręcz przeciwnie – umiejętności będą przychodzić dużo łatwiej, a efekty szybciej.

Brak bariery przed mówieniem – kolejna zaleta nauki angielskiego od najmłodszych lat

Nawet małym dzieciom można puszczać bajki do słuchania czy też oglądania w języku angielskim, nawet jeśli niewiele zrozumieją, to stanowią ciekawe pole do rozmowy z dzieckiem i rozwijania jego horyzontów. Co więcej, jeśli dziecko od najmłodszych lat ma do czynienia z językiem angielskim, w przyszłości nie będzie zmagać się z powszechną wśród wielu barierą przed mówieniem, którą trzeba przełamywać.

Można jej zaradzić poprzez wprowadzania języka angielskiego w sposób jak najbardziej naturalny, najlepiej równocześnie z językiem ojczystym. Tu dużą przewagę mają dzieci rodziców dwujęzycznych, niemniej jednak dzisiaj po angielsku mówi każdy, dlatego też każdy rodzic bez problemu może słuchać z dzieckiem bajek po angielsku.

Nauka angielskiego od najmłodszych to uczenie dzieci tolerancji

Małe dzieci niekoniecznie zdają sobie sprawę, że na świecie są ludzie o innym kolorze skóry, mówiące zupełnie innymi językami i mające różnorodne zwyczaje. Wprowadzając język angielski od najmłodszych lat, uczymy dziecko pewnych uniwersalnych wartości i poszerzamy jego wiedzę o świecie. Dzięki nauce języka angielskiego dziecko dowiaduje się, że są inne języki niż polski, a dodatkowo rozbudza w sobie ciekawość świata. Im wcześniej maluch pozna język angielski, tym większa szansa, że w przyszłości będzie chętnie wyjeżdżał za granicę czy utrzymywał przyjaźnie z rówieśnikami z całego świata.

Najmłodsi uczą się angielskiego z naturalnym akcentem

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno przychodzi Ci nauka angielskiego akcentu? To nie przypadek – aparat mowy dorosłego człowieka jest już w pełni rozwinięty w kierunku konkretnego języka, w naszym przypadku polskiego, i dlatego mamy spore trudności w opanowaniu naturalnego akcentu czy intonacji języka angielskiego, innej od polskiej.

kurs angielskiego dla dzieci

Dzieciom tego typu umiejętności przychodzą dużo łatwiej ze względu na to, że ich aparat mowy znajduje się dopiero w fazie rozwoju i przystosowuje się do konkretnego języka bądź języków. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie mówiło może nie jak rodowity Anglik, ale na pewno z akcentem lepszym od tych dzieci, które naukę angielskiego zaczęły dopiero w szkole podstawowej.

Nauka języka angielskiego od najmłodszych lat wpływa na rozwój prawej i lewej półkuli mózgu

Do prawidłowego i równomiernego rozwoju dziecko potrzebuje bodźców stymulujących rozwój obu półkul mózgowych. O ile prawa półkula odpowiada głównie za intuicję, kreatywność, umiejętności artystyczne czy rozwój emocjonalny, o tyle lewa nauka angielskiego stymuluje rozwój prawej półkuli, odpowiedzialnej przede wszystkim za umiejętności czytania, pisania, logicznego myślenia. Zatem dzięki nauce języka angielskiego nasz maluch będzie sobie lepiej radził także z innymi przedmiotami w szkole, na przykład z matematyką.

Jak widać, nauka angielskiego rozpoczęta jak najwcześniej to cenna inwestycja w przyszłość naszego dziecka, która prędzej czy później przyniesie mu konkretne korzyści, takie jak pewność siebie, międzynarodowe przyjaźnie, umiejętność logicznego myślenia czy płynność wypowiedzi. Warto wybrać szkołę językową, która stawia na jak największy rozwój dzieci. Jedną z takich szkół jest Alta Linguistic z Wrocławia.