Karpacz - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Karpacz to malownicza miejscowość położona w województwie dolnośląskim, niedaleko Jeleniej Góry w masywie Karkonoszy. Stąd niedaleko do królowej tego pasma oraz Sudetów Śnieżki, z której przy dobrej pogodzie można podziwiać zachwycające górskie widoki. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną w sposób aktywny i kreatywny spędzić czas.

Nie brakuje tu różnego rodzaju atrakcji turystycznych, między innymi tras na piesze wędrówki po górach, ale nie tylko. Znajduje się tu mnóstwo miejsc, w których można cieszyć oczy pięknymi widokami zachwycającej natury, wyciszyć się i zrelaksować. 

Tor saneczkowy „Kolorowa”

Tor saneczkowy „Kolorowa” to idealne miejsce dla dzieci, które tęsknią za odrobiną adrenaliny, ponieważ dostarcza on wielu mocnych wrażeń. Zjazd na dwuosobowych saneczkach pod opieką rodzica to niesłychana frajda dla każdej pociechy. Trasa wynosi około jednego kilometra szalonej i pełnej wrażeń atrakcji. Pasy zapewniają bezpieczeństwo zarówno maluchowi jak i jego opiekunowi, dlatego wypadnięcie z saneczek jest niemożliwe. Profil torów został tak zaprojektowany, żeby uniemożliwić saneczkom wypadnięcie z rynny. Atrakcja jest w pełni bezpieczna dla wszystkich jej użytkowników. Tor jest czynny już od 1 maja. Jego konstrukcja umożliwia jazdę zarówno latem, jak i zimą. 

Największa atrakcja Karpacza – Kościół Wang

Kościół Wang jest jedną z najstarszych świątyń w Polsce zbudowaną z drewna sosny norweskiej, która cechuje się niezwykłą trwałością. Połączenia belek wykonano z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich bez użycia gwoździ. Jego powstanie datuje się na XII i XIII wiek. Do Polski sprowadziła go hrabina Fryderyka von Reden, której grób znajduje się na pobliskim cmentarzu. Wnętrze świątyni zdobią niezwykłe elementy dekoracyjne w postaci smoków, lwów oraz twarzy wikingów. Co roku kościół Wang przyciąga tysiące turystów z całego świata. Na terenie obiektu rodzina może zrobić sobie zdjęcie z duchem gór oraz kupić pamiątki w miejscowym sklepiku.

Wyprawa na szczyt królowej Karkonoszy – Śnieżkę

Śnieżka jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się zachwycający widok na okolicę. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga 200 kilometrów. Na szczycie góry znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, w którym dokonuje się obserwacji od końca XIX wieku, a także barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca pochodząca z XVII wieku. Panuje tutaj specyficzny klimat zbliżony do tego za kołem podbiegunowym, stąd wykształciła się na tym obszarze roślinność alpejska. Na Śnieżkę można dotrzeć z młodszymi dziećmi, korzystając z kolei linowej „Zbyszek”, która wywozi turystów z Karpacza na szczyt Kopy, następnie ze szczytu należy przejść spacerkiem do Domu Śląskiego i na Śnieżkę.

Całoroczny Park Linowy Tarzan

W całorocznym Parku Linowym Tarzan czeka na dzieci aż 50 różnych atrakcji. Trasy zostały podzielone ze względu na stopień trudności, dlatego jest to niezwykle atrakcyjne miejsce dla pociech w różnym wieku. Bez obaw mogą skorzystać z jego atrakcji nawet małe dzieci, dla których przygotowano trasę Baby Tarzan. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom zabawy każdy z nich podlega szkoleniu przed wejściem do parku linowego i na konkretny tor przeszkód oraz otrzymuje odpowiedni sprzęt niezbędny do pokonania trudnych tras.  

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy przekazuje w sposób niezwykle przystępny i atrakcyjny nawet dla przedszkolaków wiedzę na temat najwyższego pasma górskiego Sudetów. Wirtualny przewodnik oprowadza zwiedzających przy dźwiękach muzyki z najsłynniejszych hollywoodzkich produkcji filmowych po dziewięciu tematycznych salach, przedstawiających  powstawanie kontynentów, erę gadów, epokę lodowcową i współczesność. W ciągu jednej godziny przedstawia się 450 milionów lat historii. 

Fascynujący każde dziecko świat kolejek

Kolejki to ulubione zabawki każdego dziecka. Świat kolejek zaprasza do oglądania mknących po małych torach miniaturowych pociągów. To ogrom radości dla każdego malucha. Poszczególne elementy makiety przenoszą dziecko w świat westernu, lodowej krainy świętego Mikołaja. Natomiast w sali wirtualnej rzeczywistości dziecko może przejechać się kolejką górską, grać na symulatorach, a także w gry edukacyjne. Jedną z największych atrakcji dla dzieciaków są stanowiska do sterowania pociągami. Na terenie obiektu znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę, głównie panoramę Karpacza.

Atrakcje w Karpaczu dla dorosłych i dzieci obejmują zarówno zwiedzanie stacjonarnych obiektów, jak i wycieczki w góry. Wybór trasy zależy oczywiście od możliwość dzieci i ich wieku, jednak warto pokazywać najmłodszym niesamowite widoki Karkonoszy oraz uczyć dzieci zdobywania szczytów – wysiłku i przekraczania siebie.