szkoła rodzenia

Zapisanie się do szkoły rodzenia jest szczególnie polecane zwłaszcza kobietom, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Specjalnie przygotowane zajęcia zarówno merytoryczne jak i praktyczne pozwolą oswoić się z nową sytuacją, która bardzo często dla młodych rodziców jest bardzo trudna.

Wiedza, praktyka i przyjemność

Szkoły rodzenia skupiają się na organizowaniu zajęć oraz spotkań z lekarzami, położnymi czy prawnikami. Spotkania uzupełniają lekkie treningi gimnastyczne. W szkole rodzenia każda kobieta ma możliwość zdobycia kompletnych informacji jak zachowywać się podczas porodu, jak on wygląda, a także jak zadbać o noworodka. Kobiety zapoznają się między innymi z techniką prawidłowego oddechu, która jest kluczowym elementem wpływającym zarówno na szybkość jak i cały przebieg porodu. Zazwyczaj prowadzone są również spotkania skupiające się na fizycznych treningach. Odpowiednio dobrana do stanu kobiety gimnastyka wzmocni mięśnie brzucha i pleców, które są narażone na znaczne obciążenia zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy dziecko jest większe. Ćwiczenia są prowadzone przez profesjonalnych trenerów, którzy zadbają o bezpieczeństwo i właściwą technikę wykonywanych przez kobiet pozycji.

Jednymi z poruszanych tematów podczas zajęć są kwestie pielęgnacji malucha tuż po porodzie. Kobieta dowie się jak kąpać niemowlaka i jak go przewijać. Bardzo często prowadzone są ćwiczenia na lalkach, co gwarantuje, że każda przyszła mama zdobędzie praktyczne umiejętności.

Niekiedy odbywają się także spotkania z prawnikami, który udzielają wszelkich informacji na temat urlopu macierzyńskiego czy opieki nad dzieckiem.

Podczas zajęć każda kobieta dowie się również jak uniknąć komplikacji podczas porodu, kiedy należy wykonać cesarskie cięcie, jak rozpoznać, że akcja porodowa się rozpoczęła i kiedy należy jechać do szpitala, co robić, gdy nadchodzą skurcze, jak radzić sobie z bólem przed i w trakcie porodu, jak karmić piersią i jak utrzymać dobre relacje z partnerem po porodzie

Szkoły rodzenia oprócz przygotowania kobiety do porodu i dalszej opieki nad dzieckiem dają możliwość zdobycia nowych znajomości. Kobiety bardzo często znajdują koleżanki, z którymi utrzymują kontakt również po urodzeniu dziecka i zaprzestaniu chodzenia do szkoły rodzenia. Grupy, w jakich odbywają się zajęcia zazwyczaj są niewielkie, dzięki czemu każda mama ma szansę zadać pytanie, rozpocząć temat rozmowy podczas zajęć lub doinformować się w danej kwestii.

 

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się jak najwcześniej. Dzięki temu kobieta już od pierwszych chwil może świadomie przeżywać ten wyjątkowy okres w życiu. Zazwyczaj szkoły rodzenia przyjmują przyszłe mamy od 22-24 tygodnia życia. Większość kobiet zaczyna wyczuwać ruchy dziecka około 21 tygodnia, wówczas wizja nowego członka rodziny staje się bardziej realna i. Warto pamiętać o tym, że szkoły rodzenia nie tylko są tworzone dla kobiet. Również partnerzy biorą udział w niektórych zajęciach, dzięki czemu mogą zbliżyć się do partnerki, lepiej poznać i zrozumieć jej emocje oraz nauczyć się dbać o noworodka. Większość szkół rodzenia prowadzi spotkania raz lub dwa razy w tygodniu, jednak bardzo często młode mamy decydują się na kursy weekendowe.  Na zajęcia kobieta przestaje chodzić minimum 4 tygodnie przed terminem porodu. Wówczas ma ona czas skupić się na sobie, odpoczywać i relaksować. Zdobyta podczas spotkań wiedza z pewnością wspomoże kobietę zarówno podczas porodu jak i później, gdy przyjdzie czas zmierzyć się z codziennymi obowiązkami.


Szukasz doświadczonych specjalistów? Sprawdź ofertę Groszków: http://groszki.com.pl/.