meble dziecięcePokój dziecka znacznie różni się od wszystkich innych pomieszczeń w naszym domu. Dobór odpowiednich mebli, kolorów ścian oraz wszelakich akcesoriów, nie zawsze jest prostym zadaniem.

Wystrój pokoju dziecięcego najlepiej jest zaplanować w momencie, gdy jesteśmy pewni płci dziecka. Wiele osób zabiera się za urządzanie pokoiku dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat. Nieco inaczej może wyglądać wystrój malucha, który chodzi do przedszkola lub szkoły.

Podstawowym wyposażeniem pokoju każdego dziecka, musi być łóżko, biurko, szafka i podobne elementy. Ze względu na szczególnie szeroki wybór w dzisiejszych czasach, możemy dopasować mebelki do naszego gustu i tak, by zapewnić dziecku wygodę. Możemy więc wybierać meble w stylu skandynawskim, tradycyjnym lub nowoczesnym.
Oprócz mebli, trzeba pomyśleć również o dodatkowych elementach, które również przydadzą się w pokoju dziecka. Są to np. dywan dziecięcy, odpowiednie firanki czy zasłony oraz półki naścienne. Wszyscy rodzice wiedzą że początkowo dziecko spędza sporo czasu na podłodze, bawiąc się i wymyślając inne kreatywne aktywności. Z tego względu warto zadbać o to, aby dywan dziecięcy był łatwy w utrzymaniu czystości. Dobrym wyborem będzie wybranie bawełnianego dywanu dziecięcego do prania w pralce – gdy tylko na dywaniku rodzic zobaczy duże zabrudzenia może go w szybki i łatwy sposób wyczyścić.

Meble, dodatkowe elementy wystroju i różne akcesoria, mogą być dopasowane odpowiednio do zainteresowań dziecka. Dywan bawełniany czy firanka z ulubionymi postaciami z bajek, kołderka oraz naklejki na ścianę, to idealny pomysł. Każde dziecko ma swoich idoli, dlatego warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Akcesoria do pokoju dziecięcego

Ciekawe akcesoria, jakie możemy kupić do pokoju swojego dziecka, mogą zależeć od jego wieku. Oferta sklepów stacjonarnych i internetowych jest bardzo bogata. Wszystkie elementy dodatkowe, są podzielone ze względu na kolory, wiek i płeć maluchów. Jednak istnieją elementy, które przydadzą się zarówno przedszkolakowi, jak i starszemu dziecku. Poszczególne dodatkowe elementy, jakie znajdą się w pokoju naszego dziecka, zawsze można zmienić na inne. Najbardziej znane akcesoria, jakie znajdują się w pokojach dzieci przez długi czas, to między innymi:

  • Tablica korkowa,
  • Kolorowy dywan,
  • Różne ozdoby porozwieszane w pokoju,
  • Fototapeta lub naklejki na ścianę,
  • Inicjały dziecka,
  • Ozdoby na szyby i firanki.

Każdy rodzaj ozdób, jakie zamieścimy w pokoju dziecka, można zmieniać wraz z wiekiem. Dzieci szybko dorastają, dlatego wystrój pokoju będzie trzeba stale zmieniać. Odnawianie pokoi dziecięcych nie stanowi jednak większego problemu, ze względu na szeroki asortyment oferowany przez wielu producentów. Warto wybrać także takie meble, które będą rosnąć z naszym dzieckiem – biurka z regulacją pozwalają na dopasowanie wysokości blatu do wzrostu dziecka. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale szczególnie dla młodszych dzieci które są w wieku wczesnoszkolnym, gdy bardzo szybko rosną.

Jak wybrać akcesoria do dziecięcego pokoju?

Wszystkie elementy, jakie znajdą się w pokoju naszego dziecka, powinny być dopasowane pod paroma kryteriami. Przede wszystkim, istotny jest wiek dziecka oraz jego płeć. Od dawna, w pokojach dziewczynek i chłopców, dominują inne kolory. Wielu rodziców wybiera dla dziewczynek różowe barwy, a dla chłopców przeznaczony jest niebieski. Kolorystykę można dowolnie zmieniać tak, aby naszemu maluchowi było wygodnie w pokoiku.

Inaczej wybierzemy akcesoria i elementy wystroju, gdy nasze dziecko dopiero przyszło na świat, a inaczej, kiedy wybiera się do szkoły. Wraz z wiekiem, zmieniają się zainteresowania naszych pociech, ulubione kolory, postacie z filmów czy bajek. Warto dopasować akcesoria do zainteresowań naszych dzieci. Wtedy, będą się one czuły lepiej w swoich pokojach i chętniej będą spędzać w nich czas.

Jeśli dziecko jest starsze, wszystkie elementy wyposażenia do jego pokoju można wybrać wspólnie z nim. Zakupy możemy zrobić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Wyposażenie pokoju dziecięcego jest szczególnie ważne – maluchy muszą się czuć komfortowo i wygodnie w swoich pokoikach.