przedszkole

Wybór przedszkola to dla wielu rodziców bardzo trudna, sporna kwestia. Choć wielu z nich nie wierzy, by przedszkole mogło wspomóc rozwój dziecka lub nie widzi potrzeby posyłania dziecka pod opiekę tego typu placówek, rola przedszkola w rozwoju dziecka jest w istocie niezwykle ważna. To, czy rodzic zdecyduje się na przedszkole publiczne czy prywatne to jednak zupełnie inna kwestia dyskusyjna. W

grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale i wartości przekazywane przez poszczególne placówki. Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola prywatnego?

Dlaczego w ogóle warto posłać dziecko do przedszkola?

Dyskusja domowa na temat wyboru pomiędzy przedszkolem publicznym, a prywatnym opiera się zwykle o kwestie finansowe i przekonaniowe. Zanim jednak do niej dojdzie, wielu rodziców zastanawia się benefity niesie za sobą posłanie dziecka do przedszkola w ogóle. Wiele osób zna przypadki, w których dzieci nigdy nie uczęszczały do przedszkola, a mimo to poradziły sobie dobrze w szkole i w innych sferach życia. Czy to jednak powód, by przekreślać przedszkole jako instytucję? Absolutnie nie.

Przedszkole, zarówno to publiczne, jak i prywatne, to przede wszystkim ważny etap w rozwoju dziecka. Maluchy w wieku 3-6 lat zaczynają dopiero poznawać świat zewnętrzny. To, na jaką ilość kontaktu z rówieśnikami i innymi dorosłymi pozwolimy im w tym okresie może zaważyć na tym, jak z kontaktami międzyludzkimi poradzą sobie na dalszym etapie życia. Pierwsze dni w przedszkolu są dla wielu dzieci trudne– konieczność rozdzielenia się z rodzicami i spędzenia czasu w zupełnie obcym otoczeniu i towarzystwie potrafi przestraszyć. To jednak idealny czas na adaptację do sytuacji, w której będą musieli spędzić resztę swojego młodzieńczego życia. Nie trudno udowodnić, że dzieci rozpoczynające swoją przygodę z nauką i dużą grupą innych dzieci dopiero w wieku szkolnym są częściej bardziej zamknięte i wycofane, niż ich rówieśnicy. Młodsze dzieci płaczą głośniej, ale i szybciej się przyzwyczajają.

Dlaczego przedszkole prywatne?

Wiemy już, że przedszkole to doskonała platforma do prawidłowego rozwoju dziecka zarówno na poziomie interpersonalnym, jak i intelektualnym. Dostęp do wielu zabawek i gier edukacyjnych, możliwość współpracy z rówieśnikami oraz uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez opiekunów przedszkolnych pozwalają podnieść zdolności dziecka i zbudować solidną bazę przed dalszymi etapami edukacyjnymi. Dlaczego jednak przedszkole prywatne miałoby w tej kwestii być lepsze, od placówek publicznych?

Jako jedną z podstawowych zalet przedszkoli prywatnych należy wymienić liczebność grup. Psychologowie potwierdzili już w wielu badaniach, że podczas wyboru przedszkola rodzic powinien zwrócić uwagę na kwestie takie jak bezpieczeństwo i odpowiednia dla maluchów opieka. Nad mniejszą grupą dzieci łatwiej jest zapanować i jednocześnie zapewnić wszystkim dzieciom prawidłową opiekę. Przedszkola prywatne zdecydowanie wygrywają na tym polu z często przepełnionymi przedszkolami publicznymi.

Domeną przedszkoli prywatnych stały się również w ostatnich czasach wszelkiego rodzaju aktywności i zajęcia dodatkowe, które zdejmują z rodzica poczucie obowiązku zadbania o pozaprzedszkolne kursy i atrakcje. Wiele przedszkoli prywatnych to dziś przedszkola profilowane, skupiające się na konkretnej grupie umiejętności dodatkowych (i nie zaniedbujące przy tym podstawowych zadań przedszkolnych). Do wyboru mamy więc przedszkola artystyczne, sportowe, językowe, czy europejskie. Zatrudnienie wyspecjalizowanych opiekunów i wychowawców przedszkolnych umożliwia podejmowanie przez dzieci dodatkowych zajęć w środowisku przedszkolnym, które doskonale znają. Łączenie zajęć językowych czy artystycznych z zabawą i interakcją ze znanymi już rówieśnikami pozwala stworzyć idealne warunki rozwoju malucha. Proponujemy zapoznać się z ofertą Mundo Marino z Katowic.