W polskim społeczeństwie możemy spotkać się z wieloma mitami dotyczącymi wizyt u psychologa. Rodzice często bronią się przed zaprowadzeniem do niego swoich dzieci – może mają jakieś kłopoty, ale przecież nie są nienormalne. Tymczasem wizyta u takiego specjalisty może nam pomóc rozwiązać wiele problemów na bardzo wczesnym etapie.
Prawda o zdrowiu psychicznym dzieci
Statystyki z Hincks-Dellcrest Centre, jednego z czołowych kanadyjskich centrów zdrowia psychicznego dla dzieci, wskazują, że jedno na pięcioro dzieci cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzenia depresyjne, lękowe i zaburzenia zachowania. Takie kłopoty mogą prowadzić do kryzysów rodzinnych, problemów w szkole i innych trudnych sytuacji. Wczesna interwencja i spotkanie z psychologiem znacząco poprawia psychiczne i fizyczne samopoczucie dziecka, zmniejsza poziom stresu u wszystkich członków rodziny i pomaga osiągnąć sukcesy w nauce.
Niestety wiele badań pokazuje, że jedynie jedno na pięcioro dzieci, które potrzebują pomocy spotyka się ze specjalistami. Wynika to z braku psychologów dziecięcych, ale również małej świadomości rodziców w temacie możliwości pomocy i piętna społeczeństwa dotyczącego spotkań z psychologiem. Rodzice obawiają się, że dziecko zostanie napiętnowane, a oni zostaną uznani za osoby, które nie radzą sobie z wychowaniem. Jednak to poważny błąd, bo zazwyczaj pomoc na wczesnym etapie świadczy o bardzo dużej trosce opiekunów i przynosi same korzyści dla maluszków.
Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?
Niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak wycofanie się, smutek, lęk i nagły brak zainteresowania hobby, mogą być oznaką, że potrzebuje profesjonalnej pomocy psychologa. Eksperci twierdzą, że zmiany mogą być wywołane przez takie czynniki jak rozwód lub kłótnie rodziców, utratę bliskiej osoby, przeprowadzkę, dokuczanie przez rówieśników lub zbyt duże obciążenie w szkole.
Objawy, które mogą sygnalizować, że powinniśmy się udać do psychologa mogą być różne. Niektóre dzieci mają objawy fizyczne takie jak nagłe pojawienie się niewyjaśnionych bólów głowy czy żołądka, zmiany w apetycie, a także zaburzenia snu. Oczywiście w takich sytuacjach powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ale rozmowa z terapeutą może pomóc złagodzić stres, który je wywołuje.
Zawsze warto skorzystać z wiedzy nauczycieli, którzy są dobrym źródłem informacji o tym jak dziecko radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami i w szkole. Konsultacje z lekarzem mogą być niezbędne w zdiagnozowaniu czy bóle głowy bądź regresja w zachowaniu, taka jak moczenie się w nocy, to oznaki problemów medycznych czy emocjonalnego niepokoju.
Jakie problemy leczy psycholog dziecięcy?
Terapeuci są przeszkoleni, aby pomóc w różnego rodzaju problemach. Pomagają dzieciom i nastolatkom poradzić sobie w ciężkim czasie, kiedy pojawiają się problemy rodzinne lub w szkole, ktoś się nad nimi znęca, nie mogą porozumieć się z rówieśnikami, a także w przypadku problemów zdrowotnych ich lub kogoś z rodziny. Specjaliści uczą jak radzić sobie ze smutkiem, gniewem, stresem, niską samooceną czy żałobą. To u nich możemy leczyć takie schorzenia jak ADHD, depresja, stany lękowe, zaburzenia odżywiania, samookaleczanie, zaburzenia zachowania lub związane z traumą. Jeśli szukasz psychologa dziecięcego w Warszawie, to zapoznaj się koniecznie z ofertą Centrum Rozwoju Dziecka.
Dzieci i nastolatki często potrzebują terapii, gdy w ich życiu pojawiają się problemy, z którymi nie radzą sobie same. Czasem wystarczy jedynie kilka spotkań i instrukcja dla rodziców jak radzić sobie z daną sytuacją. Jeżeli nie następuje poprawa dzieci mogą potrzebować terapii, aby prawidłowo się rozwijać.