urolog dziecięcy

W naszym społeczeństwie niestety wciąż nieco nie najlepiej ma się świadomość dotycząca chorób dziecięcych. Często bagatelizujemy niektóre objawy, z myślą, że dziecko wyolbrzymia, bo dane schorzenie nie może przytrafić się dziecku. Pamiętajmy, że dzieci, to pomniejszeni ludzie. Niektóre ich narządy są jeszcze do końca nierozwinięte, jednak mogą ulegać chorobom, które zdarzają się również wśród osób dorosłych. Takimi chorobami są też choroby układu moczowego.

Nawet u kilkuletnich dzieci mogą pojawiać się takie schorzenia jak kamica nerkowa. Jeżeli nasze dziecko uskarża się na bóle w okolicach podbrzusza — udajmy się do lekarza. To może być zarówno infekcja bakteryjna, jak i kamica nerkowa lub innego rodzaju schorzenia układu moczowo-płciowego.

Infekcje bakteryjne

Bardzo częstymi, szczególnie wśród kobiet są infekcje bakteryjne pęcherza moczowego. Miejmy na uwadze, że małe dziewczynki również mogą borykać się z tym problemem. Nieodpowiednia higiena intymna — na przykład złe podcieranie się, może doprowadzić do zainfekowania układu moczowego – twierdzi urolog dziecięcy z poradni Na Grobli.

Infekcje bakteryjne rozwijają się w pęcherzu moczowym i doprowadzają do bolesnej mikcji. W ostrych przypadkach w moczu pojawia się krew. U chorej osoby pojawiają się dreszcze oraz gorączką. Może wydawać się, że czuje ona potrzebę oddania moczu, jednak nie wypróżnia się wcale lub roni kilka kropel. Wówczas należy udać się do urologa dziecięcego.

lekarz dziecięcy

Oczywiście infekcje bakteryjne pęcherza moczowego pojawiają się również u chłopców, jednak to dziewczynki z uwagi na anatomiczne uwarunkowania — są bardziej narażone na to schorzenie. Urolog dziecięcy zaproponuje najpewniej ziołowe tabletki oraz przepłukiwanie pęcherza przy pomocy spożywania dużej ilości moczopędnych płynów.

W trudniejszych przypadkach mogą pojawić się silniejsze środki, które pomogą w ozdrowieniu małego pacjenta. Miejmy świadomość konsekwencji nieleczenie infekcji bakteryjnych pęcherza moczowego, ponieważ mogą one doprowadzić nawet do bezpłodności albo kolek nerkowych.

Kamica nerkowa

Mogłoby się zdawać, że kamica nerkowa to choroba zarezerwowana dla dorosłych osób. Okazuje się jednak, że jej ofiarami bywają również dzieci. Jeśli nasze dziecko uskarża się na ból przy oddawaniu moczu, odczuwa ucisk w podbrzuszu lub inny dyskomfort związany z oddawaniem moczu — należy udać się z nim na poradę do urologa dziecięcego.

Urolog dziecięcy wykluczy ewentualną infekcję bakteryjną. W przypadku kamicy nerkowej zleci odpowiednie badania — w tym USG i pozwoli na określenie wielkości kamienia i sposób jego usunięcia.

Pamiętajmy, że współczesna medycyna jest bardzo rozwinięta. Leczenie kamicy nerkowej współcześnie nie wiąże się z koniecznością wykonywania operacji. Istnieje wiele metod rozbijania kamieni, w tym rozbijanie kamieni pod wpływem ultradźwięków. Wszystkie współczesne metody są w pełni bezpieczne, a powikłania w ich wyniku znikome. Istotna jest szybka reakcja i prędkie opracowanie metod leczenia wraz z lekarzem — urologiem dziecięcym.

Jeżeli nasze dziecko uskarża się na częste bóle brzucha — nie bagatelizujmy tej sytuacji. Odpowiednio szybka reakcja po pojawieniu się pierwszych objawów zapobiegnie rozwojowi choroby. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań.

lekarz i dziecko

Warto zwrócić się do urologa dziecięcego również w przypadku wątpliwości, co do rozwoju naszego dziecka, jeśli na przykład w rodzinie występowały schorzenia układu moczowo- płciowego. Wykluczenie niektórych chorób w młodym wieku pomaga w rozwoju. A jeśli wystąpią — zostaną szybko wykryte i możliwe może okazać się ich uleczenie w jeszcze młodym wieku.

Pamiętajmy, że dzieci mogą nabawić się wielu różnych chorób, tak jak dorośli ludzie. Różnego rodzaju infekcje grzybiczne czy bakteryjne mogą okazać się wynikiem nieodpowiedniej higieny — na przykład podczas podcierania się po skorzystaniu z ubikacji. A ich konsekwencje okazują się później bardzo przykre i nieprzyjemne.

Należy mieć świadomość, że na przykład nieleczone infekcje bakteryjne pęcherza moczowego mogą doprowadzić nawet do bezpłodności u dziewczynek lub poważnych chorób nerek, takich jak kolka nerkowa. Warto też zwrócić uwagę na wystąpienie kamicy nerkowej, której przyczyną mogą okazać się gorączki i ostre bóle. Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy — schorzenie wykryje urolog dziecięcy i pomoże nam w wyleczeniu naszej pociechy.